Czy ćwiczenie na siłowni jest bezpieczne?

Wybierając się na trening do siłowni, warto pamiętać o tym, że poza zrzuceniem kilku zbędnych kilogramów i wyrzeźbieniem sylwetki, możemy także stać się ofiarą wypadku (więcej: http://www.menshealth.pl/fitness/Trening-obwodowy-poczatki-na-silowni,3681,1). Niestety, faktem jest, że w trakcie ćwiczeń w siłowni zdarzają się wypadki i to takie, które mają bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia poszkodowanego. W takim wypadku można żądać odszkodowania od właściciela lub zarządcy obiektu, umożliwiają to między innymi ubezpieczenia sportowe (więcej o ubezpieczeniu tutaj). Pamiętać jednak należy o tym, że poszkodowany zobowiązany jest do tego, by wykazać winę takiego podmiotu za zaistniałe zdarzenie. Jak pokazuje praktyka, najczęstszymi powodami wypadków na siłowni są wadliwe sprzęty, które udostępnia się uczestnikom zajęć, czy ćwiczącym na sali w siłowni.

W jakich sytuacjach właściciel, bądź też zarządca obiektu ponosi odpowiedzialność za wypadek na siłowni?

Wybierając się na trening do siłowni, warto pamiętać o tym, że poza zrzuceniem kilku zbędnych kilogramów i wyrzeźbieniem sylwetki, możemy także stać się ofiarą wypadku

Autor zdjęcia: stoermchen

Podmioty, które prowadzą działalność gospodarczą, odpowiadają za szkody na podstawie artykułu 415 kodeksu cywilnego. Mówi on, że osoba, która ze swojej winy wyrządziła szkodę, zobowiązana jest do jej naprawienia (tak zwana zasada winy).

Za zaistniałą szkodę odpowiada więc ten, czyje zachowanie (w tym zarówno działanie, jak i zaniechanie) stało się przyczyną powstania szkody. Aby jednak powstał obowiązek naprawienia szkody, zaistnieć muszą trzy przesłanki:

  • szkoda musi zaistnieć (np. złamana noga),
  • szkoda musi być spowodowana działaniem, bądź też zaniechaniem, z którym ustawa wiąże obowiązek odszkodowawczy (do złamania nogi doszło podczas ćwiczeń na siłowni),
  • musi istnieć związek przyczynowo – skutkowy pomiędzy zaistniałą szkodą a działaniem, bądź też zaniechaniem, z którym związany jest obowiązek odszkodowawczy (przyrząd do ćwiczeń był uszkodzony, na skutek czego doszło do wypadku i złamania nogi).

Co musi zrobić poszkodowany?

Trzeba mieć świadomość, że zgodnie z artykułem 6 kodeksu cywilnego, ciężar udowodnienia zaistniałego zdarzenia i faktu upoważniającego do uzyskania odszkodowania spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi określone skutki prawne. W praktyce oznacza to, że na poszkodowanym, bądź też na innych osobach uprawnionych w przypadku zgonu poszkodowanego), spoczywa obowiązek zebrania materiału dowodowego w sprawie. Zgromadzona dokumentacja powinna:

  • potwierdzać fakt powstania zdarzenia,
  • potwierdzać przyczynę zdarzenia,
  • określać rozmiar powstałych obrażeń,
  • podawać rozmiar strat majątkowych oraz ich związek z zaistniałą szkodą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *